Malá velká překvapení od Indonésie

středa 29. leden 2014 19:10

Mám dlouhé prázdniny, a tak cestuju. Už mĕsíc a půl s baťohem. Střídavĕ autobusem, vlakem nebo na motorce. A taky lodí. Poznávám Indonésii poprvé jako skoromístňák. Mám totiž Kitas, nĕco mezi místní občankou, prodlouženým vízem a slevovou kartičkou. Ale užít si cestování po Indonésii můžete i bez nĕj. Tady jsou tři rady.

Nečekejte nic.

Zámĕrnĕ nepíšu neplánujte, protože je dobré mít nĕjakou představu, co vidĕt. Ale jakýkoliv přesný plán Indonésie velmi snadno zmĕní v nĕco úplnĕ jiného. Tak třeba - v období dešťů lodĕ nĕkdy zkrátka nevyplují. Rázem může být jasný program na deset dní: čekání v ošklivém přístavu na Floresu, jako se to stalo kamarádům. Chcete vidĕt karety obrovské, jak kladou vajíčka? Stojí to za to. Ale kvůli rozvodnĕné řece se z želví stanice na konci svĕta na východní Jávĕ nemusíte dostat hezkých pár dní. V období sucha se zase stává, že avizovaný jedinečný vodopád ponĕkud chybí. Vyhnĕte se proto zklamání, neočekávejte nic.

Očekávejte cokoli.

Když už si myslíte, že horší to být nemůže, protože tam či jinam jste se nedostali, stane se nĕco, co vám udĕlá radost mnohem vĕtší než odškrtnout si další ostrov. Zpravidla přijde nĕkdo, kdo vás pozve k sobĕ domů, ukáže místo, kde bílý turista nikdy nebyl, nebo vám nabídne večeři a nocleh. Nebo všechno najednou. K tomu přidá radostné úsmĕvy celé vesnice, kde jste se stali celebritami. Nadšené maminky vám cpou do náruče miminka s tím, že dítĕ pak bude chytřejší. Školáci zvĕdavĕ sledují každý váš krok, a hlavnĕ pohyb foťáku, před nejž se v hloučku cpou, zhlížejíce se v objektivu. Na cestu přibalí burákové koblihy. Jako nám v jedné zapadlé vesnici na Sumbawĕ, když kvůli vlnám nejela loď na Flores.

Nečekané ale může čekat i v docela obyčejném warungu na ulici v podobĕ lahodné porce zeleninové dobroty cap cay. Záleží totiž jen na vás.

Nechte se překvapit.

Michala Tomanová

Michala Tomanová

Michala Tomanová

Toulám se po Jávě. Sama a s těmi, kdo chtějí poznat její kouzlo. Pokud tu zrovna nejste se mnou, provedu vás slovy.

Studuju život v Indonésii a v Česku a vozím Jávu do Čech. Občas o tom všem píšu. A sbírám momentky.

REPUTACE AUTORA:
0,00